عرضه و تقاضای فولادی در بورس
در بازار فولاد، طی ۶ ماه ابتدایی امسال از فروردین تا پایان شهریور معادل ۶ میلیون و ۴۱۰ هزار تن انواع محصولات فولادی در رینگ بورس کالا عرضه شد

در بازار فولاد، طی ۶ ماه ابتدایی امسال از فروردین تا پایان شهریور معادل ۶ میلیون و ۴۱۰ هزار تن انواع محصولات فولادی در رینگ بورس کالا عرضه شد، در حالی که میزان عرضه این محصولات ظرف مدت مشابه در سال قبل تنها برابر ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تن محصول بود. با وجود اینکه میزان عرضه محصولات فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا در نیمه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۶۸ درصدی داشت، اما این بازار روی خوش آرامش را ندید، چرا که میزان تقاضا نیز در این بازار به شدت افزایش پیدا کرد. 
میزان تقاضا برای انواع محصولات فولادی در رینگ بورس کالا ظرف نیمه ابتدایی سال ۹۸ برابر ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن بود که این میزان با رشد ۱۷.۵ درصدی به ۹ میلیون و ۲۸۰ هزار تن برای ۶ ماهه ابتدایی امسال رسید. این رشد قابل توجه تقاضا شامل انواع محصولات فولادی عرضه شده در رینگ معاملاتی بورس کالا اعم از شمش، مقاطع و انواع ورق فولادی می شود.
 اما افزایش تقاضا از بهبود بازار مصرف نشات نگرفته است. چرا که شیوع ویروس کرونا در دنیا و ایران و همچنین وضعیت نامطلوب اقتصادی در کشور باعث شده تا اجرای پروژه های زیر ساختی و ساخت و ساز در نیمه ابتدایی امسال افت قابل توجهی داشته باشد. همچنین طبق آمار منتشر شده میزان صادرات شمش و محصولات فولادی تولید شده در کشور نیز ظرف ماه های ابتدایی امسال کاهش داشته است. بنابراین این روند مثبت تقاضا با بازار مصرف داخل و حتی رشد صادرات ارتباطی ندارد. در واقع روند مستمر کاهش ارزش پول ملی ظرف ماه های اخیر باعث شده تا موج عظیمی از نقدینگی روانه بازار های کالایی شود.
فاصله گرفتن نرخ ارز آزاد و نیمایی ظرف ماه های اردیبهشت تا اواخر تیر امسال از دیگر دلایل رشد تقاضا برای خرید از بورس کالا بود. در نهایت ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصول فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا معامله شد که این رقم نسبت به میزان معامله ظرف مدت مشابه در سال قبل که ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود افزایشی ۵۵ درصدی داشت.
آهن پرایس

شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد(سهامی عام)
تحلیل بازار